Pano “Od Cvjetnice do Uskrsa”

Autor: Petar Jurković, 20. 3. 2012.

Pano prikazuje Veliki ili Sveti tjedan. To je Tjedan Isusove muke, smrti i uskrsnuća.

U Velikom tjednu se na osobit način pripremamo za slavlje Uskrsa. U njemu se izdvajaju tri vrlo važna dana za koje su vezani ključni trenutci Isusovog života. To su Veliki Četvrtak, Veliki Petak i Velika Subota ili Sveto Trodnevlje.
Sveto Trodnevlje je VRHUNAC crkvene godine i NAJSVETIJI DANI ZA SVAKOG VJERNIKA.
Sveto Trodnevlje započinje Velikim Četvrtkom navečer, uključuje Veliki Petak, Veliku Subotu i Uskrs s kojim su Veliki Tjedan i Sveto Trodnevlje zaokruženi u jednu cjelinu.

1.NEDJELJA CVJETNICA – nas uvodi u Veliki ili Sveti Tjedan – događaj Isusove muke, smrti i uskrsnuća, tjedan dana prije Uskrsa sjećamo se Isusovog slavnog ulaska u grad Jeruzalem.
2.VELIKI ČETVRATK – Isusova Posljednja večera sa učenicima; Isus je ustanovio svetu misu ili euharistiju.
3.VELIKI PETAK – dan Isusove muke i smrti na križu. Toga dana se u crkvi slave OBREDI VELIKOG PETKA. Čita se muka i ljubi križ.
4.VELIKA SUBOTA – Na Veliku Subotu vjernici se spominju Isusovog boravka u grobu, nema mise, tek u subotu navečer slavi se sv. Misa.
5.USKRS – Najveća kršćanska svetkovina. Dan kada je Bog Otac uskrisio Isusa iz groba na novi život. Uskrs uvijek slavimo nedjeljom zato što je Isus na taj dan uskrsnuo. USKRS je pomični blagdan, uvijek se slavi prve nedjelje iza prvog PUNOG PROLJETNOG MJESECA( UŠTAPA ).
6.Prateći pun mjesec USKRS  JE  MOGUĆE  SLAVITI najranije 22. ožujka, a najkasnije 25. travnja.

Napisala:   Žanet Čulo, vjeroučiteljica