5. kolo Croatian Makers lige (tj. 3. zbog resetiranja lige)

Autor: Petar Jurković, 8. 3. 2017.

Sudjelovali smo na 5. kolu Croatian Makers lige

U petom kolu zadatak je bio vrlo kompliciran tj. trebalo je programirati 3 robota koji će slijedno obavljati radnje i jedan drugome slati poruke. U rješavanju zadatka sudjelovalo je troje učenika tj. jedan tim. Zbog kompleksnosti imali smo vremenski rok od 2 tjedna. Na kraju videa tj. zadatka stavili smo i robota kojega smo sami izradili, a za oči smo koristili novo donirane Microbit mikrokontrolere.

Link na video obavljenog zadatka

Osvrt učitelja na dosadašnji rad robotičke grupe

Robotika je kompleksna znanost jer obuhvaća mnogo područja od kojih bi kao važnija naglasio mehaniku, elektroniku i informatiku. I bez obzira što je naglasak sve više na informatičkom dijelu za uspješno bavljenje robotikom potrebno je poznavati osnove iz sva tri područja. Tako je npr. na velikom robotu na gornjoj slici naglasak bio više na mehaničkom dijelu pogotovo kod izrade mehanizma za noge i hodanje, a kod 3 manja robota (mBot-a) naglasak je na programiranju tj. informatičkom dijelu. Dok je npr. kod robota koje smo sami sklopili na temelju Arduino mikrokontrolera naglasak bio više na elektronici.

Naša robotička grupa duguje veliku zahvalnost gospodinu Nenadu Bakiću koji je nam je tri puta donirao opremu. Prvo Arduino i Fischertechnik komplete, pa mBot-ove i na kraju Micro:bit komplete. A putem njegove Croatian Makers lige koju je osnovao putem udruge IRIM dobili smo mogućnost da se natječemo i svoje znanje pokažemo i drugima.

Uspješne zemlje prepoznaju važnost znanja i ulažu u svoje učenike tj. buduće radnike, inžinjere, inovatore i poduzetnike, a mi smo zahvaljujući gospodinu Nenadu Bakiću i njegovoj udruzi dobili priliku da i mi našim učenicima pružimo isto.

Petar Jurković, mag. inf.