Apel tvog djeteta

Ne kvari me dajući mi sve što te molim. Nekim molbama te želim samo iskušati.
Ne ustručavaj se prema meni postupati čvrsto i odlučno. To mi daje osjećaj sigurnosti.
Ne dopusti mi trajno usvojiti loše navike. Vjerujem da ćeš mi pomoći uhvatiti se u koštac s njima.
Ne ponašaj se tako da se osjećam manji, nego što jesam. Tada postupam glupo, samo da bih dokazao da jesam veliki.
Ne kori me u prisustvu drugih. Najviše me možeš uvjeriti kad mi se obraćaš mirno i diskretno.
Ne štiti me od posljedica onoga što sam napravio. Potrebna su mi, također, i bolna iskustva.
Ne uzimaj previše srcu kad ti kažem: „Mrzim te“. To ja ne mrzim tebe, nego ograničenja koja stavljaš pred mene.
Ne uzbuđuj se zbog mojih malih nestašluka, ali ipak promisli – ne trudim li se pomoću njih privući tvoju pažnju koju tako jako trebam.
Ne gunđaj! Branit ću se praveći se gluhim.
Nemoj mi davati lažna obećanja jer se osjećam jako razočaran kad ih kasnije ne ispuniš.
Ne precjenjuj me. To me sputava i ponekad prisiljava na laž samo da te ne bih razočarao.
Ne mijenjaj svoje principe u postupanju ovisno o prilikama. Osjećam se tada izgubljen i gubim vjeru u tebe.
Ne izbjegavaj me kada ti postavljam pitanja. Ja ću naći odgovor negdje drugdje, ali htio bih da ti budeš moj vodič po svijetu.
Ne govori da su moj strah i moje bojazni glupe. Za mene su vrlo realne.
Nikada me nemoj niti pokušati uvjeriti da si savršen i bezgrešan jer sam svaki put jako razočaran kada se uvjerim da nisi takav.
Nikada ne misli da je tvoje ispričavanje preda mnom ispod tvoga dostojanstva. Ono budi u meni istinsku toplinu.
Ne zabranjuj mi eksperimente i pravljenje pogrešaka. Bez toga se ne mogu razviti.
Ne zaboravljaj kako brzo odrastam. Sigurno ti je teško držati korak sa mnom, ali molim te, potrudi se.