Obilježavanje Svjetskog dana voda

Autor: Petar Jurković, 22. 3. 2013.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije i ove je godine, po četvrti put, u suradnji s nekim školama naše županije, prigodno obilježila Svjetski dan voda koji je 22. ožujka.

Republika Hrvatska ima velike količine pitke vode pa je tako na 5. mjestu u Europi po obnovljivim zalihama vode. Na Svjetski dan voda važno je upozoriti na probleme vezane za vodu i vodne resurse. Podatci Ujedinjenih naroda kažu da više od milijardu ljudi na Zemlji nema stalan pristup zdravoj i pitkoj vodi, stoga je razdoblje od 2005. do 2015. proglašeno desetljećem voda pod geslom "Voda za život". Svjetski dan voda obilježen je čišćenjem vodotoka Veličanke u dijelu koji protječe kroz spomenik parkovne arhitekture Park u Trenkovu, a u ovoj aktivnosti sudjelovali su učenici 7. i 8. razreda naše škole. U njihovim aktivnostima pridružili su im se i učitelji Jasna Tomljenović i Zdenko Samaržija, a ispred Javne ustanove nadzornik Predrag Livak uz tehničku pomoć tvrtke Kutjevo d.d.