Posjet Vukovaru

Autor: Petar Jurković, 21. 11. 2012.

19.11.2012. učenici OŠ "Vladimir Nazor" Trenkovo u pratnji učitelja uputili su se u posjet gradu heroju Vukovaru.

Put smo započeli autobusom u 7:00 sati ispred naše škole. Uslijedila je ugodna, opuštajuća vožnja od Trenkova do Vukovara. Izmjenjivale su se županije: Požeško-slavonska, Osječko-baranjska i, konačno, Vukovarsko-srijemska. Vožnja je bila popraćena povremenim zanimljivim komentarima našeg vodiča. Vožnja Trpinjskom cestom polako nas je uvela u Vukovar, a učenici su iz svojih mjesta u autobusu aktivno pratili ulice, kuće, ostatke prošlosti i dijelove budućnosti. Razgledanje je započelo u današnjem muzej uz vukovarske ratne bolnice - Mjesto sjećanja. Svi smo bili preplavljeni osjećajima tuge i suosjećanja s ratnim žrtvama. Uslijedila je ugodna šetnja gradom, upotpunjena mnoštvom informacija našeg vodiča. Učenici su imali priliku vidjeti dvorac obitelji Eltz, jedan od najreprezentativnijih objekata baroknog razdoblja, kuću nobelovca Lavoslava Ružićke a, zatim smo se zaputili do ušća rijeke Vuke u Dunav odakle se pruža prekrasan pogled na bijeli kameni križ, spomenik žrtvama rata. U ranim poslijepodnevnim satima krenuli smo prema Ovčari, masovnoj grobnici u blizini Vukovara. Učenici su pokazali dostojantstvo i ozbiljnost te iskreno odali počast palim žrtvama. Put nas je dalje vodio do Spomen doma Ovčara gdje su ranjenici i medicinsko osoblje iz vukovarske bolnice proveli svoje zadnje sate, prije nego su strjeljani na Ovčari. Uslijedio je put prema vojani - Memorijalnom muzeju Domovinskog rata gdje su učenici, nakon uvodnog predavanja našeg domaćina, s užitkom razgledavali tenkove, topove, brodove. Puni dojmova i u veselom raspoloženju, u 17:15 sati smo se zaputili prema Trenkovu.

Ivana Hajzler, prof.

Osvrt novinarske grupe na put

Učenici 7. i 8. razreda naše škole posjetili su Vukovar povodom Dana sjećanja na Vukovar. Prvo odredište bila je vukovarska bolnica gdje je vjerno prikazan život ranjenika 87 dana okupacije grada. Nakon toga obišli smo Ovčaru i Spomen dom Ovčaru te se upisali u Knjigu dojmova. Na Gradskom groblju Vukovar odali smo počast svim preminulima u Domovinskom ratu, a u nastavku obilaska vidjeli smo Vodotoranj, simbol Vukovara te smo kao zadnje odredište posjetili vojarnu u kojoj je bilo moguće sjesti za upravljač tenka te na taj način dočarati djelić povijesti.