Terenska nastava Graz

Autor: Katarina Katić, 12. 12. 2022.

Učenici viših razreda koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezika dana 9. prosinca 2022. posjetili su u sklopu terenske nastave glavni grad austrijske savezne pokrajine Štajerske – Graz.

Terenska nastava organizirana u suradnji s OŠ Julija Kempfa Požega, Dragutina Lermana Brestovac i Fra Kaje Adžića Pleternica i bila je prilika da se učenici okušaju u govorenju njemačkog jezika pri kupnji hrane, robe i sl. kao i snalaženju u inozemstvu.
U Graz smo se zaputili u ranim jutarnjim satima i putem Hrvatske i Slovenije došli na naše prvo odredište, malo mjesto pokraj Graza – Riegersburg u kojem se nalazi tvornica čokolade ”Zotter”. Najprije smo pogledali vrlo zanimljiv film o počecima i povijesti tvornice i njezinom mottu. Tvornica je u privatnom vlasništvu gospodina Josefa Zottera i njegove obitelji i učenici su imali priliku upoznati se procesom proizvodnje čokolade i sirovinama od kojih se čokolada proizvodi. Učenicima je pobliže objašnjen i u filmu prikazan princip proizvodnje fair trade po kojem proizvođači kakaa u Peruu mogu biti pravedno plaćeni za svoj rad i kvalitetan proizvod, pri tome čuvajući prirodu, klimu i okoliš u kojem se nalaze. Potom su učenici započeli obilazak postaja u samoj proizvodnji čokolade pa su tako mogli probati zrna kakaa, sirovu masu kakaa, različite mliječne prahove koji se dodaju čokoladi i naposljetku različite vrste čokolade s različitim udjelom kakaa. Nakon obilaska tvornice „Zotter”, vratili smo se u Graz i posjetili lokalni trgovački centar Seiersberg u kojem je odrađen drugi dio terenske nastave u sklopu kojeg su učenici trebali obaviti dva zadatka: naručiti nešto za pojesti koristeći pri tome njemački jezik te pronaći unaprijed određene odjevne predmete u trgovinama i zapisati njihove cijene, boje, naziv trgovine u kojoj se prodaju i sl. Ukoliko ih nisu samostalno mogli pronaći, trebali su pitati trgovce za pomoć. Na taj su način mogli uvježbati svoje vještine govorenja njemačkoga jezika.
Naposljetku smo otišli u sam centar Graza i uspinjačom se popeli na Schlossberg odakle se pruža pogled na čitav grad. Pješice smo se spustili do adventskoga sajma gdje su učenici mogli kušati različite austrijske božićne specijalitete (kobasice, germknedle, wafle i sl.).
Vratili smo se kući u kasnim večernjim satima oduševljeni i puni dojmova i novih prijateljstava.
Učiteljica Ivana Hajzler