Europski tjedan programiranja (EU Code Week)

Autor: Katarina Katić, 26. 10. 2022.

Povodom Europskog tjedna programiranja koji se održao od 8. do 23. listopada 2022. u sklopu nastave njemačkog jezika kao izbornog predmeta kreiran je događaj pod nazivom ”Elmer's Code”.  Ovo događanje je trajalo tjedan dana i sudjelovali su učenici 4. i 5. razreda.

Učenici su na zabavan i kreativan način ponavljali obrađeno gradivo iz njemačkog jezika (Tiernamen international) i smišljali različite kodove za bojanje slona Elmera (Elmar, der Elefant). Također smo sudjelovali u online aktivnosti „”Name Coding” jedne škole u Grčkoj:

u sklopu koje su učenici bez prethodnog znanja o programiranju, bez skupih materijala i pomagala, kodirali svoje ime i time ponovili obrađeno gradivo iz njemačkog jezika (Das ABC).

Europski tjedan programiranja pokrenuli su 2013. Mladi savjetnici za Digitalnu agendu Europe (engl. Young Advisors for the Digital Agenda Europe). Cilj ove društvene inicijative je pomoći učenicima da svladaju osnove programiranja i računalnog razmišljanja te unaprijediti prijeko potrebnu digitalnu pismenost. Europski tjedan programiranja prošle je godine okupio čak 4 milijuna ljudi iz 80 zemalja. Ove godine je ta brojka vjerojatno puno veća. Europska komisija u okviru svoje strategije za jedinstveno tržište, a u Akcijskom planu za digitalno obrazovanje, potiče sve obrazovne organizacije da se pridruže ovoj inicijativi.

Učiteljica Ivana Hajzler

Priloženi dokumenti: