Učenici OŠ „Vladimir Nazor“ Trenkovo posjetili 11. Znanstveni piknik

Autor: Katarina Katić, 24. 9. 2022.

Već 11. godinu zaredom, na inicijativu Udruge Profesor Baltazar, ove godine u Gornjoj Stubici, u prekrasnom perivoju dvorca Oršić, 23. i 24. rujna ove godine, održao se Znanstveni piknik.  Događaj je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola, a u svrhu popularizacije znanosti i približavanje mladima na zabavan način.

Organizator Znanstvenog piknika Udruga Profesor Baltazar pozvala je učenike naše škole na Znanstveni piknik osiguravši nam prijevoz dvama autobusima, ručak te organizirano vodstvo u Muzeju seljačkih buna. Škola se vrlo rado odazvala pozivu s gotovo svim učenicima od 3. do 8. razreda te smo u petak 23. rujna 2022. krenuli put Zagorja.

Vrijeme je bilo idealno, a u prekrasnom prirodnom okruženju učenici su mogli vidjeti što im je pripremilo stotinjak izlagača iz osnovnih i srednjih škola, fakulteta te instituta koji se bave STEM područjem znanosti.

Učenici su imali priliku vidjeti pokuse iz svih područja znanosti, sami iskušati neke, a mogle su se čuti samo pozitivne reakcije. Tako su vidjeli cameru obscuru, jeli sladoled s tekućim dušikom, u rukama  držali zapaljenu sapunicu, lemili  svjetla kao oči na bedžu profesora Baltazara. Nakon mnogobrojnih pokusa i aktivnosti jedino možemo zaključiti kako je Piknik i više nego uspio. Nakon zabavne znanosti, pojeli smo Podravkin grah te posjetiti Muzej seljačkih buna.

Zahvaljujemo organizatoru na ukazanoj prilici, toploj dobrodošlici, a moramo priznati kako sličan događaj ne bi bilo loše organizirati i bliže, kako bi i djeca s ovog područja mogla sudjelovati. Sa Znanstvenog smo piknika otišli umorni i zadovoljni, a ako je suditi po komentarima učenika, ne jenjava interes za znanošću. Također, dogodine bismo mogli sudjelovati i sami kao izlagači.

Učiteljica Matematike, organizatorica posjeta, Monika Idlbek, prof.