Dan osoba sa sindromom Down

Autor: Katarina Katić, 22. 3. 2022.

U ponedjeljak na prvi dan proljeća, pridružili smo se obilježavanju Svjetskog dan osoba sa sindromom Down nošenjem različitih čarapa. Današnji datum (21.3.) odabran je jer Down sindrom uzrokuje potrostručenje (trisomija) 21. kromosoma. To je genetski poremećaj koji sprječava normalni tjelesni i mentalni razvoj djeteta, a ime je dobio po engleskom liječniku Johnu Langdonu Downu koji ga je otkrio.

Simbol Dana sindroma Down su različite čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem različitih čarapa ukazujemo na njihovu posebnost te im pomažemo da se lakše integriraju u naše društvo i osjećaju prihvaćenima.