Terenska nastava "Kurija baruna Trenka"

Autor: Katarina Katić, 10. 10. 2021.

Učenici/e su osmih razreda u utorak 5.10.2021. dva školska sata proveli u parku pored dvorca baruna Trenka. U suradnji s turističkom zajednicom "Zlatni Papuk" i njihovom predstavnicom K. Rupert, učiteljicama M. Idlbek i M. Gal Cvijetović učili su o važnosti očuvanja prirodne i kulturne baštine.

Učenici/e su bili podijeljeni u tri skupine, a svaka skupina imala je svoj zadatak. Prva skupina morala je prepoznati koja se stabla nalaze u parku te izračunati njihovu visinu pomoću klinometra, druga skupina računala je visinu lipe i javora. Izmjerili su duljinu sjene stabla te duljinu sjene štapa duljine 1 metra u isto vrijeme. Postavljanjem prorporcije izračunali su duljinu visine. Lipa je visoka 33 m, a javor 8 m. Svoju metodu mjerenja ispitali su na učeniku gdje je pogreška njegove stvarne visine i mjrenja iznosila pola centimetra. Učenici su također izmjerili opseg debla starog hrasta (5.10 m) i lipe (3.3. m). Podsjetili su se računanja duljine promjerea kruga iz njegovog opsega.
Treća je skupina naučila nešto o nasljeđu baruna Trenka. Nakon odrađenih zadataka, svoje su radove predstavili jedni drugima.
Učenici/e su na taj način povezali gradivo biologije, matematike i povijesti, stekli neke nove vještine i znanja, a usput se i dobro zabavili.