Proljetni festival Latinovac 2022.

Autor: Katarina Katić, 16. 5. 2022.

Sudjelovali smo na Proljetnom festivalu u Lationovcu koji se održao u subotu 14. svibnja 2022. godine.

U subotu, 14. svibnja 2022. godine, učenici 4. razreda iz Trenkova (Lorena Vidović, David Zvekić, Luka Potočanac i Iva Olujić) i 4. razreda iz Mihaljevaca (Dora Puhanić i Matija Nedić) su u pratnji učiteljice Ivane Hajzler posjetili Proljetni Festival Latinovac 2022. u Eko centru Latinovac. Avanturi su se pridružile i učenice 6. razreda iz Trenkova (Karla Grgić i Sara Banović) u pratnji učiteljice Sandre Grgić te učenica Valeria Devčić i njezina baka. Krenuli smo u 12.15 sati ispred škole u Trenkovu. Proljetni festival je dio projekta Europskih Snaga Solidarnosti „Održivi razvoj zajednice 2022.” kojega sufinancira Europska Unija i ove je godine bio u znaku djece i mladih i svih onih koji se tako osjećaju. Eko centar Latinovac je osigurao prijevoz autobusom, okrjepu pri dolasku i večeru za učenike i djecu iz različitih škola i udruga na području Požeško-slavonske županije (OŠ Antuna Kanižlića Požega, OŠ Vladimir Nazor Trenkovo, OŠ „Mladost” Jakšić, Udruga roditelja djece i osoba s poteškoćama „MI”). Po dolasku su nas dočekali veseli učenici OŠ Stjepana Radića Čaglin i ponudili nam sokove i vodu te razne slatke i slane kolače. Zatim nas je 13 ljubaznih i nasmijanih volontera iz 9 europskih zemalja, uključujući i voditelje projekta i organizatore ovog programa Danijelu Beretin i Marija Miličevića, dočekalo na različitim jezičnim, umjetničkim i rekreativnim i sportskim radionicama. Tako su učenili mogli probati neke od starih zaboravljenih igara kao što su povlačenje užeta ili skakanje u jutenim vrećama u kojoj je naš učenik Matija Nedić i pobijedio! Također se moglo pokušati saditi batat, pokušati naučiti koreografije raznih plesova poput bachate ili cha-cha, rezbariti drvo, svirati bubnjeve u pratnji benda Ritmos iz Osijeka i sl. U 18.00 sati posjetiteljima je bila ponuđena jako ukusna večera na vegetarijanski način (vege čorbanac, grah, varivo od povrća). Kućama smo se zaputili u 19.00 sati, a pred školu u Trenkovo smo puni doživljaja i priča stigli u 19.45 sati.
Učiteljica Ivana Hajzler